Tania pożyczka prywatna na zabezpieczeniu hipotecznym– czy to jest możliwe?

Pożyczka prywatna to produkt który zyskuje coraz większa popularność zarówno wśród inwestorów jak i pożyczkobiorców. Rynek się zmienia, banki coraz częściej odmawiają kredytów, koniunktura jest nienajlepsza a  sytuacja wielu firm wręcz zła. Rynek jest chłonny takich rozwiązań. Z jednej strony należy się liczyć, że jest to forma nie najtańszego finansowania ale z drugiej strony jest to często forma jedynie możliwa.

Faktem jest, że coraz więcej przedsiębiorstw zalega z ZUS, US, miało problemy w spłacie swoich zobowiązań. Pożyczka prywatna z pewnością nie może być traktowana jako finansowanie docelowe z uwagi na często wysoką cenę ale może okazać się pomocna w przypadku kiedy nasza sytuacja może się poprawić czyli spodziewamy się, że  w ciągu najbliższych miesięcy damy radę spłacić lub zamienić pożyczkę na kredyt bankowy.

Prywatna pożyczka często daje możliwość szybkiego uzyskania kilkuset tysięcy złotych i więcej. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest przeważnie nieruchomość. I tutaj są dwie możliwości zabezpieczenia:

  1. Zabezpieczamy się z wpisem inwestora/firmy pożyczkowej do działu II KW – w dziale III KW jest roszczenie zwrotne o przeniesienie nieruchomości jeśli pożyczka zostanie spłacona – co nosi nazwę przewłaszczenia na nieruchomości i jest ono częściej stosowaną formą
  2. Zabezpieczenie w dziale IV KW – czyli poprzez ustanowienie hipoteki co stanowi zabezpieczenie wierzytelności takie zabezpieczenie stosują banki

Tak jak zostało wspomniane zabezpieczenie poprzez przewłaszczenie nieruchomości jest częściej stresowaną formą. Oczywiście dla inwestora czy firmy pożyczkowej jest to forma bezpieczniejsza gdyż w przypadku niespłacenia pożyczki nieruchomość staje się z automatu własnością pożyczkodawcy co może oznaczać dla niego intratny interes. I w tym miejscu należy wspomnieć, że wiele inwestorów i pożyczkodawców w momencie udzielania kredytu chce aby taka osoba nie spłaciła pożyczki aby przejąć za ułamek wartości nieruchomość. Dlatego tak ważne jest aby korzystać z usług sprawdzonej firmy albo sprawdzonego inwestora, którego zamiarem jest zarobek na pożyczce a nie przejmowanie nieruchomości. Często takie osoby  i firmy nie chcą iść na ustępstwa w przypadku kiedy nie będziemy mogli wywiązać się z umowy pożyczki.  W takim przypadku może mieć do czynienia z bezpodstawnym wzbogaceniem jeżeli wartość przejmowanego majątku znacząco przewyższa wartość wierzytelności. W umowie  pożyczki można zawrzeć także zapis, że nawet w przypadku przewłaszczenia nieruchomość przy rozliczeniu sprzedaży górka ponad opłaty oraz odsetki zostanie zwrócona pierwotnemu posiadaczowi.

Pożyczkę prywatną dostaniemy tylko ze względu na to, że posiadamy nieruchomość. Możemy nie mieć zdolności w oczach banku i tak czy inaczej możemy liczyć na pożyczkę prywatną. Jest pewna zależność pomiędzy ryzykiem a kosztem i w tym przypadku pożyczka musi być droższa od bankowej bo ryzyka transakcji nie chce się podjąć żadna instytucja bankowa.

Z pewności zastanawiasz się jaki jest koszt i zasada działania takiej pożyczki.

Przykładowe koszty w jednej z firm pożyczkowych:

Pożyczki przeważnie udzielane są na okres 6 lub 12 miesięcy często z możliwością przedłużenia. Oprocentowanie  nie może być wyższe niż maksymalne (obecnie 10% – Od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległ wzór, na podstawie którego wyliczane jest maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek. Dotychczas była to czterokrotność stopy lombardowej NBP, a teraz jest to dwukrotność stopy referencyjnej NBP powiększona o 7 punktów procentowych).

Koszty prowizji za udzielenie  przeważnie wynoszą około 25%. Więc w prosty sposób  można wyliczyć, że koszt takiej pożyczki to 35% rocznie. Łatwo można dojść do wniosku, że korzystanie z takiego rozwiązania przez dłuższym okres może Cię nawet zrujnować ale jeżeli ma to być rozwiązanie doraźnie może z niego skorzystać jeżeli nie mamy innej możliwości. Często możemy w tym okresie sprzedać nieruchomość, uruchomić intratny biznes, uzyskać dotację czy wyczyścić BIK aby skorzystać z kredytu bankowego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pożyczek prywatnych skontaktuj się z nami.

W ofercie posiadamy także banki, które nie patrzą na BIK, ZUS, US, KRD interesuje ich tylko wartość zabezpieczenia a to oznacza dużo tańsze rozwiązanie od prywatnej pożyczki.

About the author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.